TRZY SKARPETY to fundusz utworzony przez Stowarzyszenie Uśmiech za Uśmiech, którego celem jest pomoc i wsparcie (szeroko rozumiane) dzieciom z problemami, zaburzeniami, schorzeniami, w celu wyrównywania szans edukacyjno – wychowawczych i społecznych. Działania kierowane są do podopiecznych SP w Marcinkowicach i realizowane na jej terenie. Wkrótce na naszej stronie pojawi się regulamin funduszu.
SKARPETA 1
Dofinansowanie i organizowanie tych działań, które wiążą się z profilaktyką, zapobieganiem, wczesną interwencją na terenie szkoły (typu: przegląd stomatologiczny w szkole, badanie stóp na podoskopie, badanie wad postawy, badanie słuchu i wzroku, (organizowanie wizyt specjalistów w szkole – badania o obniżonych kosztach) oraz wszelkiego rodzaju profesjonalne badania przesiewowe. Zakup sprzętu służącego profilaktyce zdrowotnej i być może takiego, który umożliwi przeprowadzanie samodzielnych corocznych badań na terenie szkoły.
W przyszłości w ramach skarpety 1 zakłada się uruchomienie Społecznej Grupy Informacyjnej, której celem będzie gromadzenie informacji na temat potrzeb zdrowotnych dzieci w naszej szkole oraz udzielanie informacji chętnym rodzicom. Podpowiedzi jak i gdzie zasięgnąć porady, gdzie szukać pomoc, jak zdiagnozować dziecko oraz jakie kroki podjąć w sytuacji podejrzenia nieprawidłowości rozwojowych u swojego dziecka. Wsparcie dla rodziców, którzy są pozostawieni z problemem dziecka bądź sobie z nim nie radzą.
SKARPETA 2
Działania i wsparcie grupowe (w wyjątkowych sytuacjach indywidualne) dla dzieci posiadających opinię wystawioną przez państwową poradnię psychologiczno- pedagogiczną popartą zaleceniami. Stwarzanie możliwości realizacji zaleceń zawartych w opinii dziecka. Zakup niezbędnego sprzętu, pomoc w realizacji zajęć korekcyjnych oraz terapeutycznych dla grup (grupę stanowi powyżej 7 dzieci). Indywidualne i bardziej złożone przypadki wymagają zgody komisji weryfikacyjnej oraz mogą jedynie stanowić dofinansowanie do puli pozyskanej przez szkołę.
SKARPETA 3
Działania, pomoc i wsparcie dla dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności lub z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego z poradni psychologiczno- pedagogicznej. Powyższe orzeczenia zawierają bardzo precyzyjne wytyczne i zalecenia do pracy z dzieckiem na terenie szkoły. Wsparcie i pomoc w efektywnym prowadzeniu działań terapeutycznych z tymi dziećmi (dofinansowanie do zakupu niezbędnego sprzętu, wyposażenie s terapeutycznych). Ze względu na wzmożone potrzeby dzieci w tej grupie, związane z rodzajem niepełnosprawności (typu: kosztowne leki, operacje, sprzęt niezbędny do funkcjonowania np. wózek inwalidzki) zapotrzebowania mogą być częściej rozpatrywane indywidualnie, a zgodę na ich realizację wyraża komisja weryfikacyjna (powołana na rzecz funkcjonowania funduszu).